Forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tulpy, kwestie moralności i wiary
myślę, że ksiądz nie powie nic mądrego w tym temacie poza "natychmiast przestań, zle duchy aaa!"
Wg mnie tulpa nie potrzebuje chrztu gdyż w aspekcie teologicznym powstała z fragmentu osoby (jedności ciała i duszy) stworzonej przez Boga. I raczej nie zawiera swojej duszy, bo podział jest na poziomie psychicznym. Tulpa nie odłącza się i nigdy nie opuszcza głowy swego żywiciela, co znaczy, że jest polipem bytującym na Hoście (edit: nie używam tego słowa jako negatywnego - raczej w kontekście niemożliwości samodzielnego funkcjonowania poza ciałem, opuszczenia głowy Hosta - co prawda nie wiem co z sytuacją gdy Host zostaje unicestwiony). Poza tym w aspekcie teologicznym człowiek nie może sam stworzyć swojej duszy (która pochodzi od Boga), a u katolika dodatkowo tulpa powstaje z duszy już oczyszczonej z grzechu (po chrzcie).

Z punktu widzenia psychologii tulpy i zaburzenia typu DID/MPD z jednej strony są różne a z drugiej podobne. Różni je punkt wyjścia. W tulpowaniu powstałe z wyboru Hosta, w DID powstałe na skutek konieczności - podział jest strategią dysocjacyjną, która służy przetrwaniu. Odłączona część/części służy zamknięciu w "alterze/stanie ego/tożsamości/osobowości" emocji traumy a czasem też wydarzeń traumy (wg mojej obecnej wiedzy odłączeniu mogą ulec same emocje związane z traumą a także równocześnie emocje i pamięć o wydarzeniu traumatycznym).
Zdrowi ludzie mają tendencje do prowadzenia wewnętrznych dialogów, posiadają wewnetrznego krytyka - to, co różni ten stan od zaburzeń dysocjacyjnych to nasilenie problemu, określenie czy zaburza/utrudnia funkcjonowanie i nadanie wewnętrznemu głosowi "twarzy i imienia". Oczywiście to tylko uproszczenie.

Pozostaje pytanie czy zdrowe jest celowe oddzielanie części od całości co się dzieje w przypadku tulpowania
Wink
Mnogość

Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
Tulpy, kwestie moralności i wiary - przez myszolowy - 20-11-2017, 15:59
RE: Tulpy, kwestie moralności i wiary - przez cervet - 22-11-2017, 12:37

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości