Forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klasyfikacja Tulp (Role)
#1
Witam!
Ostatnio doszedłem do wniosku, że duża część tulp posiada jakąś rolę, którą spełniają względem hosta, swego rodzaju powołanie. Jak na razie, pomysł jest w trakcie tworzenia, ale jestem niemal pewny, że można odróżnić następujące role:

- Opiekun - Ta rola jest dość częsta, nazwa jest używana przez hostów. Otóż opiekuna cechuje duże zainteresowanie hostem, jego dobrem, połączenie empatyczne i, czasami zazdrosna, miłość. Opiekunowie częściej motywują hosta, czasami są dla niego oparciem. Często może się zdarzyć, że tulpa będąca opiekunem, będzie się bała, że ktoś odbierze mu jego "podopiecznego" tj. hosta. Cytując: "Dla mnie istnieje tylko ona!"

- Towarzysz - Częsta rola, może być mylona z cieniem, ponieważ towarzysze posiadają część cech hosta, uznawanych przez niego za ważne. Towarzysze służą akceptacją i zrozumieniem. Osoba która choruje na anoreksję może stworzyć towarzysza, "chorującego" na podobne schorzenie, aby znaleźć w nim oparcie i zrozumienie.

- Prawdomówny - Tulpy będące prawdomównymi, mówią to, czego host nigdy by nie powiedział, a co dusi głęboko w sobie. Uzewnętrzniają głęboko skrywane cechy, nie tylko złe jak u cienia, ale również rzeczy pozytywne, ale których host się najzwyczajniej wstydzi. Prawdomówny jest mocno powiązany z hostem, może zakochać się w tej samej osobie co host.

- Zmienny - O zmiennych rolach, myśloformach, nawet charakterach. Zmiany mogą być częste, albo bardzo rzadkie, ale będą widoczne. Częsta rola u słabo rozwiniętych tulp które "nie znalazły jeszcze siebie."

Oczywiście to na pewno nie wszystkie role, a i nie każda tulpa musi ją posiadać.
Za wszelkie poprawki, pomysły i komentarze, serdecznie dziękuje!
"Nie pytaj świata dokąd zmierza, bo nie daj Boże Ci odpowie"
(To są Unisiaste wyrażenia) [A to wypowiedzi Kayli]
Df = Tulpa, Dm = Tulpamancer
Odpowiedz
#2
Niezły ten pomysł, Szari, ale trąci mi trochę RPG-iem. Oczywiście tulpa może przyjmować opisane role w życiu codziennym, ale raczej na takiej zasadzie, jak nam, Hostom, wychodzi w psychotestach, że jesteśmy liderami, opiekunami i dalej. Ja bym zmieniła "klasyfikację" właśnie na rolę, albo sprecyzowanie charakteru tulpy.
Odpowiedz
#3
Ciekawe. Możesz skorzystać z wątku w dziale tulpowym o roli w systemie. Twoja klasyfikacja jest o tyle nieprecyzyjna, że 'opiekun' czy 'towarzysz' mogą mieć różne charakterystyki i zadania zależnie od systemu, w którym funkcjonują. Poza tym, jeśli twoim celem jest wykreowanie dodatkowej pełnej osobowości, taka tulpa może się co najwyżej ustosunkować względem hosta, a nie wypełniać rolę.
Odpowiedz
#4
Molly, możesz jeszcze raz, bo chyba nie zrozumiałem ostatniego zdania.

Ro, nie spotkałem się, z opiekunem który miałby inne zadanie, a co do charakterów, oczywiście masz rację. Chciałem pokazać przykładowe cechy charakteru, nie zakładam, że każdy opiekun musi się zakochać w host'cie. Co do drugiego, masz absolutną rację, ale nie wiedziałem, jak opisać to inaczej.
"Nie pytaj świata dokąd zmierza, bo nie daj Boże Ci odpowie"
(To są Unisiaste wyrażenia) [A to wypowiedzi Kayli]
Df = Tulpa, Dm = Tulpamancer
Odpowiedz
#5
Opiekować można się w różny sposób. Jedni potrzebują wsparcia emocjonalnego, drudzy logistycznego, że tak to nazwę.
Odpowiedz
#6
Prawda jest taka, że jeśli tulpy chcemy podzielić w ten sposób to należałoby odrobinę to zedytować, jak np. usunąć zmienne (jakoś mi to nie pasuje) i dodać jakieś 2 kategorie. Całość należałoby uznać za stopniowe i wypisać więcej cech chrakterystycznych dla każdego typu. Możnaby wtedy zrobić test osobowości, który przedstawiałby tulpę w postaci grafu...
/B/.../ - Tak będę cytować Bravera
Ludzie często cytują Wiedźmina "Jeśli mam wybierać między złem, a złem to wolę nie wybierać wcale" zapominając, że  " [...]niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: „Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze” . "
Odpowiedz
#7
N/* Po co wyróżniać typy i dzielić? Przecież każda tulpa jest inna jak każda relacja host-tulpa i jakiekolwiek "wyróżnianie typów" i tym podobne mija się z celem.
Tak samo rzecz się ma z ludźmi których typu nie wyróżniamy odnosząc się do funkcji lub roli jaką wykonuje, prawda? */
Odpowiedz
#8
(19-08-2015, 18:51)LilyOo napisał(a): N/* Po co wyróżniać typy i dzielić? Przecież każda tulpa jest inna jak każda relacja host-tulpa i jakiekolwiek "wyróżnianie typów" i tym podobne mija się z celem.
Tak samo rzecz się ma z ludźmi których typu nie wyróżniamy odnosząc się do funkcji lub roli jaką wykonuje, prawda? */
A grupy zawodowe czy pozycje w społeczeństwie?
Odpowiedz
#9
Szari (mogę nadal używać tego przezwiska?), chodzi o tendencje do konkretnych zachowań tulp wobec hostów. Nie ma chyba sensu uogólniać i kategoryzować zachowań tulp, bo do tego wystarczy "16 personalities" albo "enneagram". Już prędzej możnaby wprowadzić ogólny podział oczekiwań hostów wobec tulp - wydaje mi się, że to host determinuje zachowanie tulpy, która później tej roli się trzyma.
Odpowiedz
#10
(19-08-2015, 18:51)LilyOo napisał(a): N/* Po co wyróżniać typy i dzielić? Przecież każda tulpa jest inna jak każda relacja host-tulpa i jakiekolwiek "wyróżnianie typów" i tym podobne mija się z celem.
Po co w ogóle dyskutować? Po co próbować systematyzować wiedzę? To się mija z celem!
Pomysł jest dobry, choć może wykonanie nie do końca. Jeśli się to dopracuje może wyjść z tego coś ciekawego.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości