Forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czym jest świadomość?
Ach, brakowało mi tu jakiegoś mózgołamaczaWink Zaczęliśmy sobie o tym gadać z Cervetem i stwierdziliśmy, że fajnie będzie przenieść dyskusję na szersze grono. 

Świadomość własnego istnienia to poczucie 'ja'. Z tym, że to 'ja' nie ma dopisanych żadnych cech tożsamościowych. Nie jest mężczyzną, kobietą, etc. Po prostu jest. Jak unosząca się para oczu, świadomy obserwator. Tożsamości (osoby) ze swoimi systemami wartości, preferencjami, etc,  to takie 'filtry' dla tych oczu. Wszystko, co osoba (host czy tulpy) uzna za 'swoje', należące do niej, będzie się doklejać do takiego filtra. Dlatego tak ważne jest z czym się identyfikujemy.

A co wy wymyślicie?
Odpowiedz
Dziękuję, RO, za założenie tematu.

Co sprawia, że mimo jesteśmy "sobą".W pewnych okolicznosciach - że mimo zmiany tozsamości na froncie, albo wpuszczenia tulpy, nadal mamy świadomość bycia jedym jakoś tam powiązanym istnieniem?
Dla mnie świadomość to właśnie taka para oczu, która spogląda i istnieje. Nie wie nic więcej ponad to, że jest. Wszystko inne - imie, wiek, czas, pamięć - są dolepione do niej.
Jest jak lampa kinowa, która świeci, ale bez taśmy (tożsamości) film nie jest wyświetlany - ta taśma to tożsamość - czyli informacja czy jesteś Host czy tulpą - cała Twoja tożsamość to właśnie "filtr", "taśma", "przezrocze" na której zapisany jesteś Ty.
Po zdjęciu tego - nie wiesz kim jesteś, nie czujesz bólu, radości, rozpaczy. Jesteś-i nic więcej. Nie myslisz. Unosisz się i patrzysz. To jest świadomość, czyste "bycie"
Mnogość

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości