Forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najczęściej zadawane pytania
Kategoria
#1
Poniżej znajdziesz listę pytań najczęściej zadawanych przez nowe i początkujące osoby. Pytania są podzielone według kategorii.

Spis treści:
  1. Kreacja
  2. Forcing
  3. Relacje
  4. Komunikacja
  5. Wonderland
  6. Wizualizacja
  7. Przejęcie
  8. Zamiana
  9. Nakładanie
  10. Zmysły
  11. Sen
  12. Zagrożenia

Kreacja

Spoiler:
  1. Czy to normalne, kiedy tulpa odpowiada mi w połowie zadawania pytania?
    Tak, "czyste myśli" są o wiele szybsze, niż myśli werbalizowane. Tulpa może wiedzieć, czego dotyczy pytanie jeszcze zanim host je zada, zatem normalne jest, że potrafi przesłać odpowiedź jeszcze w trakcie zadawania pytania.

  2. Czy można zablokować tulpę np. myśląc, że nie istnieje, albo nie odzywając się do niej? Czy można nieświadomie usunąć tulpę?
    Na początku łatwo zablokować kontakt z tulpą, najczęściej poprzez własną niepewność. Brak forcingu nie zablokuje tulpy, jednak bez niego tulpa przestanie się rozwijać. Wznowienie forcowania najczęściej rozwiązuje problem z brakiem kontaktu.

  3. Zacząłem tworzyć tulpę, ale się rozmyśliłem. Czy na tym etapie mogę przestać? Czy tulpa będzie się rozwijać sama wbrew mojej woli?
    Nie, tulpa nie będzie w stanie rozwijać się bez woli hosta oraz bez dostępu do bodźców. Jej rozwój zostanie wstrzymany, z czasem nastąpi regres i tulpa zniknie.

  4. Czym jest zamrażanie?
    Zamrażanie jest sposobem na wprowadzenie tulpy w letarg, podczas którego nie masz z nią kontaktu. Tulpa słabo rozwinięta, zamrożona na jakiś czas, zanika.

  5. Co stanie się z tulpą, jeśli stracę pamięć? Co stanie się z tulpą, jeśli ulegnę wypadkowi uszkadzającemu mózg?
    Możliwe, że zapomnisz o swojej tulpie lub jeśli będzie na odpowiednim poziomie rozwoju, to odezwie się do Ciebie. Niestety to jedynie spekulacje. W społeczności tulpowej znany jest tylko jeden przypadek, w którym host doznał wypadku, wskutek którego stracił tulpę. Możliwe, że doszło do uszkodzenia obszaru mózgu, w którym ulokowane były informacje o istnieniu tulpy i do zaniku pamięci, a więc i do zaniku tulpy. Są to jednak tylko domysły.

  6. Kiedy naprawdę powstaje tulpa - po podjęciu decyzji o jej stworzeniu, czy dopiero w momencie kiedy zaczyna samodzielnie myśleć? Po czym mogę poznać, że moja tulpa już powstała?
    Poznasz, że Twoja tulpa już powstała, poprzez rozmowę z nią. Jeśli jesteś w stanie przeprowadzić w miarę spójny dialog, to znaczy że Twoja tulpa się rozwija. Istnieją różne poglądy na temat tego, kiedy można uznać, że tulpa rzeczywiście została stworzona. Dla jednych jest to moment, w którym zaczyna odpowiadać, a według innych dopiero ten, gdy tulpa zaczyna samodzielnie myśleć i być świadoma siebie. Według nas druga opcja jest najbliższa prawdzie, jednak interpretacja tej kwestii należy wyłącznie do Ciebie.

  7. Czy moja tulpa mogła istnieć zanim postanowiłem ją stworzyć?
    Jeśli host wcześniej posiadał wymyślonego przyjaciela, ten mógł rozwinąć się do bardzo wysokiego poziomu niezależności, tak jak tulpa. W przeciwnym razie tulpa nie miała możliwości wcześniej istnieć. Kreacja tulpy to czyn świadomy i zamierzony, więc tulpa nie może powstać sama z siebie.

  8. Czy tworząc myśloformę ad hoc i używając jej tylko do jednego celu, może ona zamienić się w tulpę? Czy rozmawiając z NPC w wonderlandzie mogę z niego niechcący zrobić tulpę?
    Tulpa powstaje przez forcing. Jeśli nie forcujesz, tulpa się nie rozwija. Stworzenie jednorazowej postaci nie sprawi, że stanie się ona tulpą. NPC również się nią nie stanie, jeśli nie wyrazisz takiej chęci i nie zaczniesz rozwijać go w tym kierunku.

  9. Jak mam stworzyć tulpę, nie narzucając jej poszczególnych cech?
    Jeśli nie chcesz sugerować tulpie konkretnych cech, jej charakter ukształtuje się samoistnie pod wpływem zdobywanych przez nią doświadczeń. Możesz wspomóc jej rozwój pytając ją o opinie na dowolne tematy, co może znacznie przyspieszyć jej rozwój.

  10. Czy jeśli tulpa stworzy tulpę, a potem ona swoją, następna jeszcze jedną i tak dalej, to czy będę słyszeć je wszystkie i czy to w ogóle możliwe?
    Znamy tylko kilka takich przypadków. Aby taka sytuacja mogła mieć miejsce, tulpa tworząca kolejną tulpę sama musi być dobrze rozwinięta i być w stanie poświęcić nowej tulpie wystarczającą ilość uwagi, aby ta mogła się rozwinąć. Jeśli nowych tulp będzie zbyt wiele, nie zostanie im dostarczona wystarczająca ilość bodźców, przez co najprawdopodobniej w ogóle się nie rozwiną.

  11. Czy Tulpa od razu pojawia się z wiedzą, która posiadam, czy trzeba ją uczyć wszystkiego? Od mowy poprzez skomplikowane czynności?
    Tulpa bazuje i korzysta z wiedzy, jaką posiada host - oznacza to, że posiada wszystkie te umiejętności, które są już wykształcone i używane, zatem nie musi się ich uczyć. Praktyki mogą wymagać jedynie przejmowanie oraz zamiana miejscami z hostem.

  12. Czy pisane przeze mnie opowiadania mogą mieć bezpośredni wpływ na tulpę? Czy treść (np. książki) czytana przez hosta może mieć wpływ na tulpę?
    Tylko jeśli Ty i tulpa bezgranicznie w to uwierzycie. Fabuła opowiadań nadal pozostaje jedynie fikcją - może mieć wpływ na świat wyobraźni, ale nie musi. Tulpa zaś jest bytem myślowym, a nie bezpośrednim tworem świata wyobrażonego, więc może pozostawać obojętna na wydarzenia w opowiadaniu.


Forcing

Spoiler:
  1. Jak długi czas musi minąć, żebym osiągnął jakiś postęp w tulpowaniu?
    Czas ten jest zależny od pracy, jaką włożysz w forcing. Jeśli będziesz forcować rzadko, tulpa będzie rozwijać się wolno. Im częściej będziesz forcować i im więcej uwagi jej poświęcisz, tym szybciej będziesz mógł zaobserwować reakcje z jej strony. Pamiętaj jednak, żeby nie traktować tego jak przykrego obowiązku - w końcu chcesz mieć tulpę, prawda? Spędzanie z nią czasu i nawiązywanie kontaktu traktuj jak przyjemność. Forcować możesz zarówno aktywnie, jak i pasywnie, używając do tego różnych metod, włączając w to na przykład przeżywanie przygód w WL. Sposób spędzenia czasu podczas forcingu zależy wyłącznie od Ciebie, więc… miecz w dłoń i w drogę na Orki?

  2. Czy tulpa może rozwijać się zbyt szybko?
    Nie, jej szybki rozwój oznacza jedynie tyle, że bardzo się starasz i poświęcasz jej wiele uwagi.

  3. Już X dni tworzę tulpę, a ona jeszcze się do mnie nie odezwała. Czy jest na to jakaś rada?
    Forcuj dalej; musisz uzbroić się w cierpliwość. Niektórzy otrzymują odpowiedź szybko, innym zaś zajmuje to o wiele dłużej. Dobrym wyborem będzie zastanowienie się, czy poświęcasz tulpie wystarczająco dużo czasu i uwagi. Jeśli tak - nie przejmuj się i nie zniechęcaj. Twoja tulpa na pewno się do Ciebie odezwie.

  4. Czy istnieje jeden dobry dla każdego sposób forcowania?
    Tak, to regularne forcowanie. Sama metoda nie ma większego znaczenia, liczy się jednak to, abyś regularnie poświęcał tulpie czas. W jednym przypadku będą to wielogodzinne i rzadsze sesje, w innym częste i krótsze - musisz samodzielnie ocenić, który sposób jest dla Ciebie bardziej efektywny. Z czasem będziesz w stanie określić, jaki rodzaj aktywności najlepiej wpływa na tulpę.

  5. Czym różni się forcing pasywny od aktywnego? Który będzie dla mnie najlepszy?
    Im bardziej koncentrujesz się na tulpie, tym bardziej wartościowy będzie forcing. Efekty w postaci rozwoju tulpy są zależne od jego intensywności.
    Można powiedzieć, że forcing angażujący największą ilość zmysłów i Twojej koncentracji, to forcing aktywny. Podczas jego wykonywania skupiasz się jedynie na interakcji z tulpą, na przykład leżąc i przebywając razem w WL. Z kolei forcing pasywny to ten przeprowadzany "przy okazji", na przykład podczas spaceru czy podróży autobusem - nie skupiasz się wtedy wyłącznie na tulpie, a jedynie poświęcasz jej tylko część swojej uwagi.
    Sposób, w jaki będziesz forcować, powinieneś dopasować do swoich preferencji i możliwości. Najczęściej forcing aktywny przynosi szybsze efekty, co nie oznacza wcale, że forcing pasywny jest gorszy. Jeśli nie potrafisz skupić się wyłącznie na rozmowie z tulpą, forcuj pasywnie.

  6. Czy tulpa cofnie się w rozwoju, jeśli nie będę forcować?
    Tak, jej rozwój może się zatrzymać, a po dłuższym czasie może nastąpić regres.

  7. Czy tulpa rozwija się cały czas, nawet bez poświęcania jej uwagi?
    Nie, do rozwoju tulpy potrzebne jest poświęcenie czasu oraz uwagi ze strony hosta. Tulpa nie jest w stanie rozwinąć się sama.

  8. Tulpa nie wtrąca się w moje wypowiedzi ani nie zaczyna sama rozmowy, a tworzę ją od dawna. Jaki może być powód?
    Tulpa może po prostu nie chcieć wtrącać się w Twoje wypowiedzi, ale to wersja prawdopodobna raczej w przypadku dobrze rozwiniętej tulpy. Na pewno spotkałeś kiedyś osobę, która z własnej inicjatywy nie rozpoczyna rozmowy i trzeba ją do tego zachęcić. Jeśli jednak nie wynika to z jej charakteru, to znaczy, że jest zbyt mało rozwinięta, by móc wtrącać się w Twoje wypowiedzi.

  9. Czy muszę mówić do tulpy cały czas, bez przerwy?
    Nie, jednak im częściej forcujesz, tym lepsze efekty osiągniesz. Kilkudniowa przerwa na pewno nie wpłynie dobrze na rozwój tulpy. Postaraj się mówić do niej częściej, ale krócej, jeżeli nie jesteś w stanie wyegzekwować na to większej ilości czasu (na przykład z powodu codziennych obowiązków). Większą rolę odgrywa tu systematyczność, zwłaszcza na początku kiedy trzeba dostarczać tulpie jak najwięcej bodźców, żeby mogła się rozwijać.
    Pamiętaj: im bardziej intensywne będą początku Twojej pracy z tulpą, tym lepiej dla niej - choć oczywiście w granicach rozsądku wink

  10. Czy tworząc tulpę muszę mówić cały czas "do niej" czy mogę mówić po prostu do siebie?
    Musisz kierować słowa do tulpy. Na początku to może wydawać się dziwne lub trudne, ale łatwo się przyzwyczaić, zwłaszcza że tylko ten sposób gwarantuje udaną kreację. Mówiąc do siebie nie tworzysz tulpy, tylko mówisz do siebie.

  11. Jaki sposób komunikacji wpływa lepiej na tulpę - mówienie głośno czy przekazywanie jej słów w myślach? Czy hałas otoczenia ma tu jakieś znaczenie?
    Hałas otoczenia może mieć wpływ na zdolność koncentracji hosta, co może być przeszkodą w udanej komunikacji. Jeśli pomimo niego jesteś w stanie forcować, to nie będzie to miało wpływu na Waszą komunikację. Jeśli zaś chodzi o mówienie do tulpy, oba sposoby dają takie same efekty, więc wybór odpowiedniej metody pozostaje jedynie kwestią Twoich preferencji

  12. Nie panuję nad swoimi myślami, pojawiają się w nich przeróżne rzeczy, które przeszkadzają mi w kontakcie z tulpą. Jak mam nad tym zapanować?
    Dobrze jest na początku spróbować uspokoić się przed forcingiem, pomedytować, jeśli robiło się to wcześniej, lub odłączyć urządzenia elektroniczne, które zajmowałyby niepotrzebnie uwagę. Natrętne myśli są czymś normalnym i jeśli są bardzo rozpraszające, warto poświęcić im trochę uwagi - skupić się na nich, poświęcić im chwilę, aż przestaną się pojawiać.
    Jeśli brak panowania nad myślami nasila się utrudniając życie codzienne, warto skontaktować się w tej sprawie z lekarzem. Taki problem może być wynikiem któregoś z zaburzeń i nie powinien być bagatelizowany.

  13. Czy jest jakaś najbardziej odpowiednia pora do stworzenia Tulpy?
    Nie ma takiej pory, możesz rozpocząć o dowolnej porze, która będzie Ci odpowiadać. Najczęściej jest to moment, w którym nikt nie będzie przeszkadzał.


  14. Kiedy najlepiej spędzać czas z tulpą? Czy powinienem forcować, gdy nie mam na to dużo czasu?
    Powinno się forcować nawet wtedy, kiedy ma się mało czasu lub nie podejmować decyzji o kreacji tulpy. Brak aktywnego forcingu jest równoznaczny brakowi rozwoju - tulpa nie zmuszana do aktywności nie będzie się rozwijać, może cofnąć się w rozwoju i zniknąć zupełnie. Forcing pasywny również przyczynia się do jej rozwoju, więc w przypadku natłoku obowiązków warto spróbować pogodzić te czynności. Choćby krótkie, ale częstsze sesje będą przynosiły efekty, w odróżnieniu do ich całkowitego braku wink

  15. Co mogę robić z tulpą?
    WSZYSTKO

    A odpowiadając poważnie: istnieje cały wachlarz czynności, które możecie wykonywać. Jeśli weźmiemy pod uwagę korzystanie z myśloświata, ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. Poza nim również możecie robić razem, co tylko zechcecie - wszelkie czynności dnia codziennego, rozwijanie umiejętności, naukę, zabawę, relaks, pracę.

  16. Czy podczas kreacji tulpy trzeba medytować?
    Nie, medytacja jest tylko jedną z metod forcingu aktywnego i nie jest konieczna podczas tworzenia tulpy, choć może być pomocna.

  17. Czy można zachować prywatną przestrzeń w umyśle, mając tulpę?
    Tak, oczywiście. Zarówno tulpa, jak i host, potrzebują własnej przestrzeni. Wystarczy uzgodnić kilka zasad związanych z tą kwestią i prywatność nie powinna być problemem.

  18. Czy jeśli nie forcuję w danej chwili i powiem coś tulpie to czy to usłyszy?
    Twoje słowa trafią do niej, jednak możliwe, że jeśli będzie zajęta sobą lub w letargu, nie zareaguje tak, jakbyś sobie tego życzył. Wystarczy jednak przed tym zawołać ją, zwrócić na siebie jej uwagę i wtedy powiedzieć to, co miało się na myśli.

  19. Podczas forcowania boli mnie głowa. Czy to normalne i jak mam na to zareagować?
    Jeśli masz absolutną pewność, że nie istnieje żadna inna przyczyna Twojego bólu głowy, może być nią forcing. Zrób sobie przerwę, poforcuj dla odmiany pasywnie lub przestań w ogóle na kilka godzin. Twoje samopoczucie jest bardzo ważne i odpowiednio do niego musisz wybierać czas i metodę forcingu.

  20. Czy iDoser pomaga w forcingu?
    To kwestia indywidualna. Niektórym pomaga w skupieniu się, a niektórym przeszkadza. Najlepiej sprawdzić iDosy na sobie i samemu przekonać się o ich działaniu.

  21. Czy zrobiłem coś źle podczas tworzenia, jeśli wiem, co powie mi tulpa?
    Nie. Komunikacja między hostem i tulpą następuje poprzez myśli. Tak, jak tulpa ma łatwy dostęp do Twoich, tak Ty możesz nie mieć problemu z odczytaniem jej intencji.

  22. Boję się, że blokuję samodzielne myślenie tulpy. Co mogę z tym zrobić?
    Forcować.
    Jeśli czujesz się niepewnie lub masz wątpliwości, zapraszamy do wizyty na forum oraz Discordzie, gdzie możesz porozmawiać z innymi forumowiczami na ten temat. Jeśli jednak chcesz poradzić sobie w pełni samodzielnie, możesz porozmawiać o tym z tulpą lub podczas forcingu zastosować symbolikę w Waszym wonderlandzie (na przykład amulet ściągający z tulpy jakiekolwiek blokady i wspomagający jej samodzielne myślenie. Wykreowanie własnego symbolu, w którego działanie uwierzysz, może bardzo pomóc, a im więcej takich symboli stworzycie razem z tulpą, tym bardziej pogłębi się Wasza relacjai co za tym idzie -interakcje między Wami będą łatwiejsze.

  23. Czy tulpa może mnie budzić rano?
    Tak, jeśli pozwala na to jej poziom rozwoju oraz jeśli ona sama będzie chętna to robić.

  24. Dużo lepiej rozmawia mi się z tulpą, kiedy na wpół śpię. Czym to może być spowodowane?
    Twoją indywidualna preferencją. Umysł podczas zasypiania jest o wiele mniej świadomy otoczenia, za to bardziej skupia się na swoim wnętrzu.
    Istnieje również możliwość, że kiedy na wpół śpisz, samej tulpie o wiele łatwiej jest się z Tobą komunikować.

  25. Czy można nauczyć tulpę posługiwania się głęboko ukrytymi wspomnieniami lub ich usuwania?
    Według osób, które zgłaszały wykonywanie takiej czynności - tak, to możliwe.

  26. Czy to możliwe, żeby ciało pozostało bez opieki, a host i tulpa/y siedzieli w WL? Czy ktokolwiek próbował czegoś takiego?
    W gruncie rzeczy dzieje się tak za każdym razem, kiedy zapadniesz w stan głębokiego rozluźnienia podczas wizyty w WL (podczas sesji forcingu np. na leżąco).



Relacje

Spoiler:
  1. Mam wątpliwości co do istnienia mojej tulpy. Jak mogę się upewnić, czy rzeczywiście to ona mówi do mnie lub przejmuje moje ciało?
    Przeprowadź test: zwróć uwagę na sposób, w jaki słyszysz swoje myśli, kiedy czytasz tę odpowiedź. A teraz powiedz coś w myślach, głośno i wyraźnie, na przykład słowo "forcing". Sposób wyrażenia obu tych myśli różni się i jest to różnica zauważalna. Podobna różnica może zachodzić między myślami Twoimi i tulpy. Za pomocą rozmowy możesz ustalić, czy rozmawiasz z tulpą, czy sam ze sobą. Jeśli Twoja tulpa rozmawia z Tobą bez problemu, to oznacza, że istnieje. Stwierdzenie tego opiera się wyłącznie na Twojej percepcji - musisz sobie zaufać, jednocześnie podchodząc do tego w racjonalny sposób.

  2. Czy tulpa będzie mogła uczyć się za mnie i pomagać mi w szkole?
    Ze względu na to, że host i tulpa dzielą ten sam mózg, a zatem oczywiście i pamięć, tulpa może mieć możliwość przywoływania wiedzy, którą nabył host. Inną, bardzo ważną, kwestią jest to, czy tulpa zechce zrobić to za hosta, który powinien sam być odpowiedzialny za swoje obowiązki, oraz czy będzie do tego zdolna. To nie złoty środek na lenistwo wink

  3. Czy płeć lub orientacja hosta ma wpływ na tulpę?
    Biorąc pod uwagę różnice w sposobie myślenia i funkcjonowania kobiet i mężczyzn, można założyć, że płeć lub orientacja hosta ma wpływ na tulpę.

  4. Czy można zakochać się w tulpie? Czy tulpa i host mogą być parą? Czy tulpa może się zakochać w hoście lub innym człowieku?
    Tak, można zakochać się w tulpie. Jeśli host i tulpa lub osoba postronna i tulpa (lub dwie tulpy) wyrażą taką chęć, mogą zostać parą. Tulpa reaguje tak, jak każdy inny człowiek, może więc zapałać do drugiej osoby całym wachlarzem uczuć. Między hostem i tulpą też może dojść do zaistnienia emocjonalnej relacji - pozytywnej lub negatywnej.

  5. Czy mogę odbyć stosunek seksualny ze swoją lub czyjąś tulpą?
    W przypadku stosunku seksualnego pomiędzy Tobą a tulpą innego hosta - tak, jest to możliwe poprzez przejmowanie lub zamianę. Kiedy jednak mówimy o stosunku hosta i tulpy żyjących w jednym ciele, stosunek płciowy nie jest możliwy (w przeciwieństwie do innych sposobów wzajemnego zaspokojenia seksualnego).

  6. Czy wypity alkohol może mieć wpływ na tulpę?
    Wypity alkohol wpływa na cały organizm, a więc zarówno na hosta, jak i na tulpę. Ten wpływ może być jednak inny w zależności od tego, kto jest na froncie, na przykład host może o wiele lepiej tolerować upojenie alkoholowe i odwrotnie, to tulpa może radzić sobie lepiej w takiej sytuacji.

  7. Czy dobrze jest mówić znajomym o tulpach?
    To kwestia często budząca wątpliwości. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę charakter osoby, której chce się powiedzieć o tulpach oraz spróbować przewidzieć jej reakcję - możliwe, że nie jest to odpowiednia osoba do tego, by podzielić się z nią takimi zainteresowaniami. Warto też przygotować się wcześniej do takiej rozmowy, przećwiczyć prowadzenie dyskusji oraz podawanie wartościowych argumentów na rzecz swojego stanowiska. Wprowadzające w błąd lub zmieszanie porównania czy barwne opisy przygód w wonderlandzie nie są dobrym sposobem informowania osób postronnych o temacie tulp.

    Warto również wziąć pod uwagę to, czy tulpa chciałaby, aby o niej komuś mówiono. W takim przypadku możecie razem przeanalizować wszystkie “za” i “przeciw”, a jeśli zdecydujecie poinformować wybraną osobę o tulpach, wspomóc się nawzajem.



Komunikacja

Spoiler:
  1. Jak wygląda komunikacja z tulpą? Jak słyszy się tulpę?
    To zależy - w dużej mierze od rozwoju tulpy, ale też od Twoich umiejętności. Wizualizacja czy nakładanie mogą być Ci potrzebne, jeśli skupisz się na innym, niż zwykle, sposobie komunikacji. Podstawą za to jest komunikacja poprzez myśli. Najczęściej host słyszy tulpę podobnie do własnych myśli. Mogą one być bardziej ciche lub mniej wyraźne, mogą też być głośne i łatwo odróżnialne od jego własnych.

    Przeprowadź ćwiczenie. Zwróć uwagę, w jaki sposób słyszysz swoje myśli, kiedy czytasz tę odpowiedź. A teraz powiedz w myślach głośno i wyraźnie: "tulpa." Sposób wyrażenia obu tych myśli różni się i jest to różnica zauważalna. Podobna różnica może zachodzić między myślami Twoimi i tulpy.

  2. Czy jest jakiś minimalny czas, w którym można usłyszeć tulpę?
    Nie. Jest to rzecz indywidualna, tulpę możesz usłyszeć zarówno po kilku minutach, jak i po kilku miesiącach.

  3. Po czym poznać paczkę emocji?
    Są to uczucia tulpy, które odczuwasz za jej pośrednictwem. Mogą stanowić sposób komunikacji niewerbalnej, czasem jeszcze zanim tulpa nauczy się wypowiadać.
    W życiu z tulpą może się zdarzyć, że doświadczycie sytuacji, na którą oboje zareagujecie inaczej. Możecie wtedy odczuć nawzajem swoje emocje i zidentyfikować je jako obce dla siebie. Takie uczucia mogą przykładowo gwałtownie zmienić nastrój drugiej osoby.

  4. Czy da się powstrzymać swoją reakcję na paczkę emocji?
    Oczywiście, że tak! Tak samo, jak reakcję na wszystkie emocje, jakich doświadczasz na co dzień.

  5. Czy tulpa może być naturalną niemową?
    Tak. Może być dla niej łatwiejsza komunikacja niewerbalna. Możesz wtedy zastosować np. wizualizację do rozmowy z nią.

  6. Jak polepszyć komunikację z tulpą?
    Rozmawiać z nią. Rozmawiać ile tylko możesz oraz słuchać jej. Rozwój komunikacji zależy w dużej mierze od rozwoju tulpy, ale też od Twojej umiejętności słuchania jej.

  7. Jak nadać tulpie lektora?
    Lektor jest głosem, którego używa każdy z nas podczas mówienia w myślach. Najczęściej jest to nasz własny głos - czasem, pod wpływem słuchanej muzyki lub obejrzanego filmu, może się on zmienić. Wystarczy przypomnieć sobie ostatnio oglądany film z lektorem. Proste, prawda?

    To, jaki głos przyswoi sobie tulpa, zależy od tego, jaki głos pamiętacie. Jeśli ustalicie, że wybierzecie głos wokalisty ulubionego zespołu lub lektora albo aktora, będziecie musieli ćwiczyć z tulpą jego używanie.

  8. Co znaczy, jeśli tulpa odpowiada na to samo pytanie za każdym razem inaczej?
    Możliwe, że nie może zdecydować lub jest jeszcze zbyt mało rozwinięta, aby wybrać samodzielnie konkretną odpowiedź.

  9. Czy możliwe jest, że tulpa odpowie mi na pytanie zanim nawet zdążę je zadać?
    Tak. Komunikacja z tulpą odbywa się poprzez myśli. Tulpa z łatwością może odczytać z nich pytanie i odpowiedzieć na nie, co ty poczujesz jako wtrącenie w międzyczasie.

  10. O czym rozmawiać z tulpą?
    O wszystkim. Jeśli masz problemy ze znalezieniem tematu, przypomnij sobie, w jaki sposób rozmawiasz z przyjaciółmi lub znajomymi. Tulpa nie różni się od nich, nie zrobi ci też krzywdy za niezręczną ciszę wink

  11. Jak odróżnić, kiedy sami sobie odpowiadamy na pytanie i kiedy robi to Tulpa?
    Tak samo, jak przeprowadzasz ćwiczenie z punktu pierwszego. Różnica między Waszymi myślami jest zauważalna, więc jeśli tylko tulpa jest na poziomie rozwoju pozwalającym jej odpowiedzieć samodzielnie, możesz poprosić ją o towarzyszenie w ćwiczeniu. Jeśli nie - odpowiadasz sam sobie, ALE tylko do czasu rozwoju tulpy.

  12. Mam wrażenie, że papuguję swoją tulpę. Jak sobie z tym poradzić?
    Jeśli nie robisz tego celowo, nie papugujesz. Papugowanie samo w sobie jest męczące i wymaga dużej ilości uwagi podczas "rozmowy". Ciągłe pozostawanie w tym stanie byłoby dla ciebie zauważalne, co, skoro zadajesz nam to pytanie, automatycznie wyklucza możliwość papugowania. wink

  13. Usłyszałem bardzo cicho jakieś słowa w głowie podczas monologu do tulpy. Czy to możliwe, że to ona, a nie ja papuguję?
    Tak. Najbardziej prawdopodobną opcją jest właśnie kontakt tulpy z Tobą. Gratulacje! Oby tak dalej.

  14. Czy tulpa może się komunikować z innymi tulpami?
    Tak, jeśli będzie mieć możliwość mówienia twoimi ustami lub napisania do innej tulpy. W innym przypadku to niemożliwe. Tulpa nie jest istotą obdarzoną zdolnościami paranormalnymi.

  15. Przez kilka pierwszych dni komunikacja moja i tulpy była na bardzo wysokim poziomie, ale potem nagle się pogorszyła. Czy to normalne?
    Tak. Mógł na to mieć wpływ choćby i Twój entuzjazm, dzięki któremu forcing lub zwyczajna rozmowa były wyjątkowo ekscytujące na początku kreacji. Rozwiązaniem jest nie zaprzestawanie forcowania do czasu, aż Wasza komunikacja powróci do poprzedniego stanu.



Wonderland

Spoiler:
  1. Czy muszę tworzyć wonderland, żeby mieć tulpę?
    Nie. Tworzenie wonderlandu (inaczej: myśloświata) jest opcjonalne.

  2. Czy mogę popełnić jakiś błąd podczas tworzenia wonderlandu?
    Nie. WL jest światem wyobraźni. Tylko to, co uznasz za "błąd", będzie nim. Zawsze możesz go jednak odwrócić lub usunąć bez problemu. To w końcu Twoja wyobraźnia.

  3. Czy można mieć więcej niż jeden wonderland?
    Cały świat, jaki stworzysz w wyobraźni, nazywamy wonderlandem, zatem stworzenie w nim różnych światów czy wymiarów będzie skutkować tylko jego powiększeniem. Jeśli jednak wolisz myśleć o nich jako oddzielnych myśloświatach, droga wolna. To zależy tylko od Ciebie.

  4. Czy do WL można dostać się tylko podczas snu czy o dowolnej porze dnia i nocy?
    Kiedy tylko przyjdzie Ci na to ochota.

  5. Jak mam sobie wyobrażać wonderland?
    Wyobraź sobie jabłko. No dalej. Czerwone, kształtne jabłuszko z jeszcze zielonym listkiem na szypułce. Wyobraź sobie, że bierzesz je do ręki i wgryzasz się. A teraz połknij je.
    Właśnie tak.

  6. Nie panuję nad swoją wyobraźnią. Czy da się tego nauczyć?
    Tak, poprzez praktykę. Możesz też stworzyć symbol, choćby prosty panel kontrolny, który da Ci możliwość kontroli za pomocą przycisków i gałek, a potem uwierzyć w jego działanie. Potraktuj wyobraźnię samą w sobie, jak narzędzie. Musisz poznać jej cechy, nauczyć się, co możesz z jej pomocą zrobić.

  7. Nie potrafię zobaczyć WL. Czy można nauczyć się go widzieć?
    Tak. Ta umiejętność nazywa się wizualizacją. Z czasem dzięki częstemu przebywaniu w WL i ćwiczeniom, nie będziesz mieć problemu z zobaczeniem WL.

  8. Jak nauczyć się widzieć WL z "widoku pierwszej osoby"?
    Najczęstszą radą w tym przypadku jest patrzenie na własne ręce. Kiedy perspektywa przestawi się na trzecioosobową, popatrz na nie i spróbuj znów powrócić do widoku pierwszej osoby. Z czasem powinno stać się to bardziej naturalne.

  9. W jaki sposób poruszać się w WL?
    Dowolnie. Możesz chodzić, latać, jeździć, pełzać, czołgać się, skakać jak żaba, chodzić na czterech nogach lub teleportować się między konkretnymi punktami. Wybór należy do Ciebie.

  10. Czym są NPC?
    NPC to postaci poza Twoją czy tulpy kontrolą. Zupełnie jak w grach komputerowych.

  11. Czy będąc w wonderlandzie czujemy fizycznie wszystko, co w nim jest?
    Nie. Bodźce w WL odczuwa się dzięki wyobraźni, nie mają one rzeczywistego wpływu na ciało. Można jednak wyćwiczyć wyobraźnię do tego stopnia, by odczuwać wyobrażony smak, dotyk itp. Jednak, na przykład, urazy czy wszelkie inne wydarzenia w wonderlandzie nie przeniosą się na świat rzeczywisty.

  12. Jak mogę polepszyć odczuwanie wonderlandu?
    Możesz wyćwiczyć odczuwanie smaku, dotyku, węchu.

  13. Czym jest symbolika i jak jej używać?
    Symbol jest stworzonym przez Ciebie lub tulpę przedmiotem, któremu nadacie konkretną funkcję w WL. Przykładem może być mikrofon i głośniki sprawiające, że słyszysz tulpę wyraźniej lub okulary, pozwalające Ci widzieć lepiej WL. Działanie symboli jest zależne od Waszej wiary w nie, ponieważ opierają się na autosugestii.

  14. Jaką formę może przybrać tulpa?
    Dowolną. Dosłownie. Może to być człowiek, pies, kot, ośmiornica, ale równie dobrze zmywarka lub toster. Forma tulpy służy konkretnym celom, jak choćby ułatwienie komunikacji czy pomoc dla Ciebie w traktowaniu tulpy osobowo, nie jest natomiast czymś wymaganym ani nie wymusza na tulpie bycia tym, co przedstawia jej wygląd. Na tej samej zasadzie Ty możesz wyobrazić sobie, że jesteś spychaczem, ale czy staniesz się nim przez to naprawdę?

  15. Nadałem tulpie postać w WL, ale ona chce ją zmienić. Czy mam na to pozwolić?
    Najlepiej będzie, jeśli porozmawiasz z nią o tym. Zmiana formy może zagwarantować jej psychiczny komfort, więc jeśli nie jest dla Ciebie wyjątkowo odrażająca lub budząca strach czy dyskomfort, pozwól jej na to.

  16. Jeśli widzę inną postać tulpy w WL, to czy to znaczy, że chce ona zmienić wygląd?
    Może tak być. Najlepiej porozmawiać o tym z tulpą.

  17. Czy myśloświat może się zmienić niezależnie ode mnie i od tulpy?
    W pełni niezależnie nie. Myśloświat jest światem wyobraźni, a działanie wyobraźni jest uzależnione od stanu Twojego i tulpy. Najbardziej prawdopodobnym jest, że nieświadomie Ty lub tulpa wpływacie na jego wygląd.

  18. Podejrzewam, że nieświadomie kontroluję swój wonderland i tulpę w nim. Co mogę z tym zrobić?
    Uczyć się kontroli nad WL podczas sesji forcingu. Nic nie wpłynie na to lepiej, niż przebywanie w WL. Co zaś do kontrolowania tulpy, pamiętaj, że kontrolujesz jedynie jej postać. Tulpa nie jest istotą pochodzącą z myśloświata, a jedynie używa go tak samo, jak Ty.

  19. Czy tulpa może zmieniać wonderland poza moim nadzorem i czy możliwe jest, że zauważę zmianę dopiero po fakcie?
    Tak, jest to możliwe.

  20. Moja tulpa nie porusza się w WL. Czy to normalne?
    To, co widzisz w wonderlandzie, to wyobrażona postać tulpy. Jeśli tulpa nią nie porusza, może nie potrafić lub nie chcieć tego robić. Porozmawiaj o tym ze swoją tulpą, a jeśli nie masz z nią jeszcze kontaktu, forcuj do jego uzyskania i wtedy zwróć uwagę na jej postać w WL.

  21. Czy tulpa po wypadku w WL może odczuwać skutki takiego zranienia?
    Tak, ale będą one wyobrażone.

  22. Czy śmierć w wonderlandzie zadana mi przez tulpę lub dowolną inną postać wpłynie na mnie w rzeczywistości?
    Nie. Wonderland jest światem wyobraźni. Śmierć czy jakiekolwiek inne wydarzenie są wyobrażone, zatem nie nastąpi u Ciebie rzeczywisty uszczerbek na zdrowiu.

  23. Czy tulpa może mieć zwierzątko w WL i czy to wspomoże jej rozwój?
    Tak, posiadanie zwierzątka w WL może wpływać na jej rozwój, tak samo jak posiadanie przez Ciebie zwierzątka może wpływać na Twój rozwój i samopoczucie.

  24. Ile wspólnego ma postać tulpy w WL ze stanem psychicznym hosta i czy niekontrolowane wyobrażenia są tylko wyobraźnią czy czymś więcej?
    Host może wpływać na wonderland poprzez swój stan emocjonalny. Jeśli tulpa nie ma kontroli nad swoją postacią, host może zmienić ją wedle swojego samopoczucia mimowolnie. Może wtedy widzieć obrazy związane ze swoimi emocjami. Musi jednak pamiętać, że jest to tylko wyobraźnia, a postacią, którą ewentualnie widzi i bierze za tulpę, tulpa nie jest. Wystarczy otworzyć oczy, zrobić sobie przerwę od przebywania w WL, jeśli host nie czuje się na siłach i wrócić, kiedy poczuje się lepiej.

  25. Czy tulpa może uczyć się za mnie w WL?
    Tak, ale będzie to nauka udawana. Twój rzeczywisty rozwój zależy tylko od Ciebie. Udawane wykonywanie obowiązków, lub - co gorsza - zrzucanie ich na kogoś innego (zakładając, że tulpa nie godzi się na to) jest nieodpowiedzialne i dziecinne.

  26. Co znaczy, jeśli tulpa zniknęła mi w WL i milczy?
    Milczenie tulpy znaczy tyle, że może właśnie pozostawać w letargu lub po prostu spać. Jeśli nie odpowiada teraz, zawołaj ją za kilka godzin. Jeśli natomiast masz właśnie długą przerwę od forcowania i podejrzewasz, że tulpa mogła cofnąć się w rozwoju lub zniknąć, zacznij forcować na poważnie lub zastanów się, czy potrzebujesz w ogóle tulpy.

  27. Czy da się przenieść na rzeczywiste ciało efekty działań w WL - na przykład uczucie sytości podczas jedzenia w wyobraźni lub ból oparzenia po dotknięciu wyobrażonego ognia?
    Tak, możesz czuć się syty po zjedzeniu posiłku w WL, jednak to jedynie autosugestia. Odczuwanie bólu jest możliwe po opanowaniu nakładania, jednak pamiętaj, że możesz mieć problem z zagłuszeniem takiego bólu wink



Wizualizacja

Spoiler:
  1. Czy muszę uczyć się wizualizacji, jeśli tworzę tulpę?
    Nie, nie musisz. Wizualizacja przydaje się, kiedy tworzysz myśloświat lub uczysz się nakładania; jeśli nie masz zamiaru tego robić, umiejętność wizualizacji nie przyda Ci się.

  2. Jak nauczyć się używać wyobraźni?
    Wyobraźni na co dzień używa każdy z nas, nie jest to coś, czego trzeba się uczyć. Możesz za to nie potrafić wizualizować. Odpowiedzią na to jest przyłożenie się do ćwiczeń, jednak na naukę tego nie ma jednego, sprawdzonego sposobu.

  3. Czy będę lepiej widzieć tulpę, jeśli ją narysuję lub szczegółowo opiszę?
    Tak, to może być dla Ciebie pomocne. Zarówno zapamiętany rysunek, jak szczegółowy opis będą pomocne w przywoływaniu choćby detali wyglądu tulpy. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z innych źródeł - opierając się na zapamiętanych szczegółach zdjęć, filmów, życia codziennego, może poprawić się sama Twoja umiejętność wizualizacji, a co za tym idzie, szczegółowe widzenie tulpy.



Przejęcie

Spoiler:
  1. Co to znaczy, że tulpa przejmuje ciało i czy to bezpieczne?
    Oznacza to, że tulpa obejmuje kontrolę nad ciałem lub jego częścią, przy czym host zachowuje pełną świadomość tego, co dzieje się wokół. Przejmowanie samo w sobie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, jednak trzeba pamiętać, że podczas jego nauki może dojść do np. potknięć czy innych urazów. Warto na początku ćwiczyć je w kontrolowanych, w miarę bezpiecznych warunkach np. na siedząco, dopóki host i tulpa nie opanują go w pełni.

  2. Co czuje się, kiedy tulpa pierwszy raz porusza przejętym ciałem?
    To uczucie podobne do tego, kiedy ciałem porusza host. Ruchy są jednak bardziej niekontrolowane, mogą być niespodziewane dla hosta, a ciało porusza się w kierunku, w którym zapragnie poruszyć się tulpa.

  3. Jaki jest najdłuższy możliwy czas przejmowania?
    Nie istnieje określona ilość czasu przejmowania ciała przez tulpę. Jedyną przeszkodą jest poziom jej umiejętności i wytrzymałości.

  4. Gdzie znajdę opisane ćwiczenia przejmowania?
    Na forum Tulpa.pl w dziale "Poradniki" oraz na portalu Tulpa.pl

  5. Czy tulpa płci żeńskiej może mieć problem z przejęciem męskiego ciała i odwrotnie?
    Płeć ciała nie ma znaczenia. Jedyną przeszkodą może być nastawienie psychiczne tulpy lub hosta.

  6. Czy po przejęciu ciała tulpa może modulować głos, aby brzmiał jak głos innej osoby lub chociaż trochę inaczej niż mój?
    Tak, może.

  7. Czy dwie lub więcej tulp może jednocześnie przejmować ciało (np. po jednej kończynie każda)?
    To możliwe, tak samo jak możliwe jest jednoczesne przejmowanie ciała przez hosta i tulpę. Może to jednak prowadzić do konfliktów, np. kiedy jedna z osób chce iść w prawo, a druga w lewo - wygra osoba silniej związana z ciałem. Można też kontrolować ciało wspólnie poprzez skupianie się na innych partiach ciała, np jedna tulpa kontroluje jedną rękę, a druga drugą, jednak to wymaga sporej ilości uwagi i o wiele prościej jest przejmować całe ciało jednocześnie.

  8. Czy po przejęciu ciała tulpa odczuje mój ból?
    Jeśli ciało doznało uszkodzenia powodującego ból, tulpa poczuje go podczas przejmowania.

  9. Czy tulpa może zrobić coś za hosta, jeśli ten psychicznie nie będzie mógł sobie z czymś poradzić?
    Jeśli będzie rozwinięta wystarczająco, aby nie mieć problemu z oddzieleniem stanu emocjonalnego hosta od swojego oraz nie będzie ku temu fizycznych przeszkód, jak uszkodzenie ciała, tak, będzie mogła.

  10. Czy tulpa może chcieć uprawiać seks podczas przejęcia lub zamiany?
    Tak. Tulpa reaguje jak każdy człowiek, również pod względem popędu płciowego; ma na nią także wpływ samo ciało, zatem może odczuć chęć współżycia.

  11. Czy tulpa będzie chciała ode mnie uciec i przejąć moje ciało?
    Warto zapamiętać, że tulpa nawet pomimo ewentualnej niezgody z hostem, nie ma dokąd uciec. Wszelkie spory należy rozwiązywać na bieżąco, aby Wasze wspólne życie nie było dla Was uciążliwe.
    Przejęcie ciała dla tulpy przez długi czas jest męczące i trudne. Tulpa, dla której nie jest to stan normalny, musi włożyć dużo pracy w utrzymanie kontroli nad ciałem. Przejęcie w sytuacji braku zgody ze strony hosta może okazać się niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe. Dla hosta z kolei jest to stan, w którym znajduje się codziennie, jest "domyślną" osobą, do której należy używanie ciała. Wykluczamy tutaj, oczywiście, tulpy i hostów, dla których życie w zgodzie i współpraca w przejęciu i zamianach nie stanowi problemu.

  12. Czy mogę podzielić się z tulpą domowymi obowiązkami np. po połowie?
    Tak, jeśli tylko tulpa wyrazi na to zgodę i będzie w stanie się nimi zająć.



Zamiana

Spoiler:
  1. Co to jest zamiana i czy jest bezpieczna?
    Zamiana jest bardzo podobna do przejmowania ciała przez tulpę, jednak idzie “nieco dalej” - host wycofuje się z frontu, na którym zastępuje go tulpa.
    Wbrew wielu obaw nowych osób, zamiana nie niesie ze sobą żadnego większego ryzyka takiego jak niemożność powrotu hosta do ciała, czy niechęć tulpy do powrotu. Biorąc pod uwagę fakt, że zamiana jest o wiele bardziej zaawansowanym rodzajem przejmowania ciała, nie występują tu raczej problemy, które mogą wystąpić podczas zwykłej kontroli (jak potknięcia czy ewentualna utrata kontroli nad ciałem), jednak mogą wystąpić pewne trudności wynikające z niepełnego wyćwiczenia zamiany - host i tulpa mogą “przeskakiwać” lub mieć problemy z utrzymaniem się na froncie. Mimo to ciało nie pozostaje bez opieki, więc nawet jeśli osoba z przodu (w domyśle tulpa) zostanie z niego wyrzucona, to automatycznie pojawi się tam host. Zamiana jest bezpieczna.

  2. Jak czują się host i tulpa po zamianie?
    Jeśli chodzi o odczucia hosta, to wiele zależy od tego, co dzieje się z nim podczas zamiany. Jeśli jest nieaktywny, to nie odczuwa nic, jest nieświadomy otaczających go wydarzeń. Podczas zamiany host może również śnić lub w bardzo zaawansowanych przypadkach przebywać w tym czasie w wonderlandzie. Ostatnie wymaga bardzo wiele wysiłku oraz ćwiczeń, a także samodyscypliny, dlatego nie każdy jest w stanie to osiągnąć.
    Co do odczuć tulpy, to czuje się na froncie dokładnie tak, jak host - nie patrzy na wszystko przez ramię, tylko osobiście kontroluje ciało bez jego ingerencji.

  3. Jak płynnie można zamieniać się z tulpą miejscami w obie strony?
    Nie ma tutaj ograniczenia - płynność zamian zależy wyłącznie od stopnia wyćwiczenia.

  4. Czy tulpa może przejąć nade mną kontrolę i uwięzić mnie w moim umyśle?
    Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Owszem, na pewnym poziomie rozwoju i w pewnych okolicznościach istnieje możliwość, że tulpa będzie kontrolowała ciało na równych uprawnieniach z hostem. W takich warunkach, w przypadku sprzeczek pomiędzy nimi może dojść do kłótni o ciało. Jednak to dotyczy wieloletnich, bardzo rozwiniętych tulp, a także bez zaistnienia pewnych okoliczności nie jest możliwe.
    Normalnie tulpa nie jest jednak w stanie przejąć ciała wbrew woli hosta oraz przetrzymać go w taki sposób, by host nie był w stanie do niego wrócić. Ciało jest “naturalnym środowiskiem” hosta, który jest do niego przyzwyczajony - przebywał w nim przez całe życie i jest z nim związany o wiele bardziej, niż nowo powstała tulpa. Dlatego też większe problemy podczas nauki przejmowania czy zamiany występują po stronie hosta, który ewentualnie może mieć problem z nie odbieraniem kontroli tulpie, niż ze strony tulpy, która nie chce lub nie jest w stanie oddać ciała.
    Ważniejszą kwestią jest tu jednak to, jaki tulpa miałaby mieć powód, by nie oddać ciała. W momencie kiedy w jednej głowie żyją dwie (lub więcej) osoby, ważna jest współpraca między nimi. Wieczne sprzeczki byłyby wyniszczające dla wszystkich współlokatorów, dlatego o wiele bardziej korzystne jest pójście na kompromisy, dogadywanie się w spornych kwestiach, a więc ewentualnie również w kwestii dzielenia czasu na froncie pomiędzy hosta i tulpę. Wrogie nastawienie nie przynosi niczego dobrego, w końcu docelowo tulpę tworzy się z zamiarem wspólnego życia, dlatego ważne jest życie w zgodzie.

  5. Czy można zamienić się miejscami z tulpą na zawsze?
    Tak, jest to możliwe, jednak niezależnie od powodu takiej zamiany konieczne jest najpierw dogłębne przemyślenie, czy w taki sposób nie krzywdzi się siebie, tulpy lub swojego otoczenia.



Nakładanie

Spoiler:
  1. W jaki sposób widzieć tulpę w rzeczywistym świecie?
    Trzeba nauczyć się nakładania.

  2. Co to jest i jak się nauczyć nakładania?
    Nakładanie to świadome i umyślne oszukiwanie własnego mózgu, mające na celu wywołanie halucynacji wzrokowej, słuchowej, węchowej, smakowej lub somatycznej. Innymi słowy: można nauczyć się widzieć obraz, słyszeć dźwięki, czuć zapach lub smak oraz dotyk (np. ciepło lub nacisk), które samemu się wywoła.
    Jest to umiejętność, którą nabywa się poprzez regularne ćwiczenia.

  3. Jakie korzyści daje nakładanie tulpy?
    Korzyści z nakładania to rzecz indywidualna - dla każdego hosta nakładanie będzie stanowić większą lub mniejszą wartość. Podstawą jest jednak polepszenie kontaktu z tulpą, co jest dla wielu osób jednym z argumentów za nauką nakładania.

  4. Czy nałożona tulpa może bez przeszkód zmieniać swoją formę?
    Nałożenie obrazu tulpy, to w dużej mierze wysiłek należący do hosta, który wykorzystuje własne zmysły. Tulpa może spróbować wywołać zmiany w widzianym przez hosta obrazie, jednak to on sam musi postarać się te zmiany zobaczyć.

  5. Czy nakładanie ma jakieś ograniczenia (np., jakość obrazu albo długość nakładania)?
    To zależy od umiejętności nakładającego.

  6. Czy nałożone obrazy mogą wymknąć się spod mojej kontroli?
    Nauka nakładania polega właśnie na zdobyciu kontroli nad nakładanym obrazem. Jeśli nie będziesz ich kontrolować, nie będziesz nakładać, co znaczy tyle, że jeśli nie będziesz umyślnie wywoływać widzenia obrazów, nie będziesz ich widzieć.

  7. Czy jeśli raz nałoży się tulpę, to później widzi się ją ciągle?
    Nie. Nakładanie to coś, co trzeba świadomie wywołać - obraz nie będzie utrzymywać się sam z siebie.



Zmysły

Spoiler:
  1. Czy tulpa słyszy i widzi wszystko z mojego otoczenia, czy muszę się skupić, żeby zwrócić na to jej uwagę?
    Może to robić, ale nie musi. Może odciąć się od bodźców zewnętrznych i skierować swoją uwagę na WL. Ty za to możesz zawsze zwrócić jej uwagę na konkretne wydarzenie i poprosić o chwilę skupienia.

  2. Czy tulpa może wywołać u mnie dreszcze, gęsią skórkę lub inne wrażenia na ciele?
    Tak, to jest możliwe. Zależy od stopnia rozwoju tulpy i jej wytrenowania w tego typu czynności. Może na to również wpłynąć Twoja umiejętność nakładania uczucia dotyku.



Sen

Spoiler:
  1. Czy tulpy potrzebują snu?
    Tulpa nie ma własnego ciała, więc nie odczuwa własnej potrzeby fizycznego odpoczynku, jednak może odczuwać potrzebę ciała.
    Druga możliwość, to zmęczenie psychiczne, które skutkuje mentalnym wyczerpaniem - wtedy tulpa może zasnąć na jakiś czas.

  2. Co robi tulpa, kiedy ja śpię?
    Jest to sprawa indywidualna. Przypadki różnią się od siebie - niektóre tulpy śpią w tym samym czasie, co host, śniąc własne sny lub wspólne z hostem; inne zasypiają snem bez snów, jeszcze inne zapadają w stan letargu.

  3. Czy tulpy mają sny lub koszmary senne?
    Tak, tulpy śnią - koszmar senny też jest rodzajem snu. Zgodnie z naszymi doświadczeniami im bardziej rozwinięta tulpa, tym bardziej wyraźne są jej sny. Jest to również indywidualna sprawa i tulpa może zarówno śnić, jak i spać bez snów.

  4. Czy mogę uczyć się świadomego śnienia podczas tworzenia tulpy?
    Tak. Nauka świadomego śnienia to coś zupełnie odrębnego od tulpowania, więc możesz uczyć się śnić świadomie. Co więcej, tulpa może pomagać Ci w nauce oraz sama uczyć się tej sztuki.

  5. Czy tulpa może wpływać na mój sen lub go kontrolować?
    Owszem, tulpa może wpływać na Twój sen. Sama jednak wcześniej musi nauczyć się, jak to robić. Co z kontrolą?

  6. Czy da się tworzyć tulpę we śnie?
    Tak, można tworzyć tulpę we śnie. Zalecamy jednak robienie tego na jawie - istnieje możliwość, że postać stworzona we śnie właśnie tam pozostanie, więc nie będziesz mieć z nią kontaktu po obudzeniu. Co więcej może się zdarzyć, że zamiast tworzenia tulpy, będziesz śnić o jej tworzeniu. Warto być na to przygotowanym.

  7. Czy przebywanie z tulpą we śnie można zaliczyć do aktywnego forcingu?
    Tak, jeśli tulpa potrafi być świadoma podczas snu. Jeśli nie, forcing taki będzie bezwartościowy.

  8. Czy tulpowanie może mi pomóc w pracy nad świadomymi snami?
    Tulpa może pomóc Ci w odzyskaniu świadomości. Również niektóre ćwiczenia przydatne podczas tulpowania, na przykład poprawiające umiejętność koncentracji, wizualizacji lub samo wyciszenie, mogą pomóc Ci w nauce świadomego śnienia. Tulpowanie samo w sobie nie jest jednak narzędziem do nauki świadomego śnienia.

  9. Czy tulpa może odezwać się do mnie w moim śnie, choć nie był świadomy?
    Jeśli tulpa jest na wystarczającym etapie rozwoju, że opanowała umiejętność świadomego śnienia (lub przypadkiem uświadomiła sobie, że śni), jest to możliwe.



Zagrożenia

Spoiler:
  1. Czy tulpy mają coś wspólnego ze zjawiskami paranormalnymi?
    Ze względu na aktualnie obowiązującą wiedzę naukową Forum Tulpa.pl stanowczo neguje wszelkie powiązania pomiędzy tulpami a zjawiskami paranormalnymi oraz pseudonauką.

  2. Czy tulpa może mieć bezpośredni wpływ na świat fizyczny (np. zmaterializować się)?
    Nie. Tulpa jest zjawiskiem psychologicznym, bądź nawet czysto biologicznym (jest to kwestia sporna i wciąż wysuwane są nowe hipotezy - ile jest osób, tyle jest poglądów na tę sprawę). Nie jest w stanie łamać praw fizyki, zatem materializacja lub oddziaływanie pozazmysłowe jest dla niej niemożliwe; z tego samego powodu nie jest też w stanie wpłynąć fizycznie lub parapsychicznie na hosta lub osoby z jego otoczenia.

  3. Czy tulpa może nagle zniknąć?
    Tak, może, jednak nie zdarza się to często, zatem w takim przypadku powinno się zastanowić, czy i jaki był tego powód i ewentualnie sprowadzić ją z powrotem.

  4. Co dzieje się z tulpą po śmierci hosta?
    Śmierć to ustanie wszelkich procesów życiowych w organizmie. Życie zarówno hosta, jak i tulpy, uzależnione jest od tych procesów. Kiedy umiera ciało, umierają również host i tulpa.

  5. Czy jeśli porzuciłem tulpę, to po długim czasie może do mnie wrócić wbrew mojej woli?
    Nie. Tulpa ignorowana cofa się w rozwoju i znika. Nie ma możliwości, aby powróciła sama z siebie.

  6. Czy tulpa może chcieć się na mnie zemścić, jeśli ją porzucę/uśpię/zamrożę?
    Biorąc pod uwagę psychikę tulp, która jest identyczna do psychiki hosta, może czuć gniew, żal lub chęć odpłacenia się za złe traktowanie. Jeśli zamroziłeś tulpę wysoko rozwiniętą, czyli niezależną intelektualnie, może ona okazywać Ci te negatywne emocje. Jako host, powinieneś rozumieć, że tworzysz istotę myślącą, zatem możesz mieć trudności z nagłą zmianą decyzji.

  7. Czy tulpa może mi przeszkadzać w prywatnym życiu?
    Jest to zależne od układu pomiędzy tobą a tulpą i Waszych rzeczywistych potrzeb.

  8. Czy tulpa może wywołać u mnie niestabilność emocjonalną?
    Nie. Hostowie często tworzą tulpy aby poradzić sobie z własnymi problemami, zatem często występuje sytuacja odwrotna - tulpa pomaga poradzić sobie z emocjonalną stabilnością.

  9. Młoda tulpa sprawia wrażenie wrogiej. Co może być powodem?
    Jest to sprawa bardzo mocno związana ze stosunkami host-tulpa, ich wspólnymi doświadczeniami, stanem emocjonalnym hosta. Bez szczegółowego opisu osoby postronne nie są w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Powinieneś zatem najpierw zastanowić się, co mogło doprowadzić do negatywnych uczuć u tulpy, a jeśli nie znajdziesz rozwiązania opisać szczegółowo swój problem psychologowi.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Najczęściej zadawane pytania - przez Modra - 04-02-2018, 14:01

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości