Forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tulpa = człowiek?
Żyjące istoty to istoty które żyją. Przyjmując że to osobna świadomość, to jednak nie posiada własnego ciała oraz organizmu. A poprawne funkcjonowanie i sprawne działanie całego organizmu uznajemy za życie. Ciało to taki golem dla głównej świadomości w mózgu, więc ta osoba żyje. A Tulpa jako osobna świadomość tylko istnieje, ale nie jest żyjącą istotą. To tylko takie gdybanie i czepianie się o szczegóły, ale co tam.
Odpowiedz
"Życie" ma sporo definicji. Tak z ciekawości, Quest0, jak wybrniesz z tego: śmierć człowieka uznaje się w momencie śmierci mózgowej, nawet gdy reszta ciała jeszcze działa.

Nie twierdzę, że tulpy to nie elementy umysłu hosta. Po prostu mam kota na punkcie filozofii, więc męczę ludzi.
Odpowiedz
A czym konkretnie jest świadomość, z czego się składa? Czy to znaczy, że anestezjolog zabija pacjenta na kilka godzin? Czy życie nie polega też na tym, że masz pamięć, dzięki której jesteś w stanie znaleźć się w jakimś kontekście? A może to, czym żył bohater, to była dusza? Tylko jak ją zdefiniować?
Odpowiedz
Świadomość to mieć świadomość tego kim się jest, wiedzieć że nasze odbicie w lustrze to my. Tak w skrócie i uprouproszczeniu. A co do tego z śmiercią mózgu- mózg przyjmijmy za komputer, ciało za zaawansowanego golema, a nas jako program. Komouter padnie to reszta także. Jednak jak ciało padnie ale mózg przetrwa, bez odbierania żadnych bodźców to nie można tego nazwać życiem. Wyobraź sobie taką opcję: jesteś nieśmiertelny, ale na zawsze pozostaniesz odcięty/a od wszelkich bodźców. Co wtedy? Wtedy praktycznie wychodzi się z teori gdyż to już nie jest życie tylko egzystencja jako istota świadoma.

Tapatalk
Odpowiedz
Nope, to jest samoświadomość i niektóre zwierzęta przechodzą ten test. Czy według Ciebie człowiek jest tylko świadomością swojego istnienia?
Dlaczego nie można nazwać życiem, skoro wszystkie procesy życiowe są zachowane?
Jakiej teorii?
Czym różni się egzystencja od życia w Twoim słowniku?
Odpowiedz
Znasz pojęcie "żyć pełnią życia"?

Tapatalk
Odpowiedz
Ja powiem tak: Życie ma wiele definicji. Jak najbardziej można żyć, jako świadomość. Trzeba tylko mieć dostęp do pewnych bodźców, bo inaczej to właśnie tylko egzystencja.

@Mirith
Anestezjolog nie zabija na kilka godzin. "Zabić" oznacza dla mnie wyłączenie świadomości na stałe. Wyrażenie "zabić na kilka godzin" jest wewnętrznie sprzeczne. Jeśli kogoś reanimują i uda się to zrobić, to nie można powiedzieć, że wcześniej był zabity. Najwyżej "wyłączony" lub coś w tym stylu.

Według mnie, świadomość => dusza, ale niekoniecznie na odwrót. Pamięć też jest ważna, ale świadomość ważniejsza.

Świadomość, to nie tylko świadomość istnienia. To proces przetwarzający ogromne ilości informacji. Nikt nie rozumie, jak działa i co konkretnie robi, jednak na pewno ma miejsce.
Alba, Toshiro, Gaki, Pikachu i Iria

Patrz poza to, co widać. - Rafiki z Króla Lwa
HAKUNA MATATA!
Odpowiedz
@Oktek

Możesz wyjaśnić czym rozróżniasz życie od egzystencji? Rozumiem "domyślne znaczenie", ale bardzo nie lubię domysłów w dyskusji, bo potem nagle się okazuje, że jest pięć osób i są trzy różne domysły.

Jeżeli ktoś uznaje brak procesu zwanym "świadomość" śmiercią, to trzeba być w tym konsekwentnym. A Ty?

Dla mnie w duszy zawiera się nie tylko samoświadomość, ale też osobowość, być może pamięć. Ale to temat do forumowego paradziału.

I z tym się zgodzę.
Odpowiedz
Słyszałem jak ktoś mówił o prawie zachowaniu energii jako dowodowi na to że po śmierci świadomość jest nieśmiertelna... To tak jakby odłączyć komputer od prądu i łudzić się że jakaś aplikacja nadal działa...

Tapatalk
Odpowiedz
Cogito ergo sum "myślę, więc jestem" Jesli tulpa potrafi samodzielnie tworzyć opinie nie koniecznie zgodne z tym co myśli Host to jest to dla mnie wystarczający dowód na to że Tulpa to byt równy człowiekowi. Różnicą jest zaś jedynie poziom egzystencji. Tulpa jest stworzeniem mentalnym ocierającym się o świat fizyczny. Zaś my ludzie odwrotnie.
"Jeśli zbyt długo patrzysz w czeluść, czeluść zaczyna patrzeć na ciebie." - Fryderyk Nietzsche
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości